گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی

گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی

 

گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی نقش موثر و به سزایی دارد ، با استفاده از محتوا و یک بازی ساده می توانید او را در وبسایت خود بچرخانید و از مشتری اطلاعاتی را که می خواهید از مشتری بدست آورید . به عبارت دیگر شما باپیش بینی می شود که بازاریابی محتوا همچنان یک استراتژی کلیدی در بازاریابی دیجیتالی باشد و بازاریاب ها به زودی به دنبال راه حل های جدیدی خواهند بود تا محتوای جالب و تعاملی خلق کنند. بسیاری از آنها در حال حاضر علاقه مند به گیمیفیکیشن (Gamification) هستند. در این مقاله نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند پتانسیل گیمیفیکیشن برای ایجاد تغییرات اساسی در استراتژی بازاریابی محتوایی کسب و کارتان را، درک کنید.

اول از همه سوالی که ایجاد می شود آن است که گیمیفیکیشن چیست ؟ اساساً گیمیفیکیشن به معنای کاربرد مکانیسم های بازی در زمینه ها و فعالیت های غیر از بازی و بازی کردن است. گیمیفیکیشن به معنای استفاده ایده آل از مکانیسم های بازی در بخش هایی از کسب و کار است که وابسته به انگیزش و برقراری تعامل است، به عنوان مثال، آموزش، مدیریت پروژه، استخدام یا بازاریابی.

با پاداش دادن به بازیکنان بواسطه ی امتیاز و مدال یا معرفی بازیکنان برتر و اعلام آنها در تابلو ویژه، بازاریاب ها می توانند با تحریک ذات رقابتی انسان ها، بصورت کاملا موفق تعامل مصرف کنندگان را با برند افزایش دهند.

مزایا و ریسک های گیمیفیکیشن

چرا بازاریاب ها به گیمیفیکیشن علاقه مند هستند؟ مزیت اصلی محیط های بازی سازی شده (مدلسازی شده بر اساس مکانیزم های بازی) آن است که به راحتی می توانند باعث تحریک انگیزه ی افراد شوند. بازاریاب ها با بکار بردن گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی، می توانند فرصت های بسیاری را برای تعامل مصرف کنندگان با برند خلق کنند، رفتارهای خاصی را تحریک کنند و بازیکنان را تشویق کنند تا وظایفی را که نیازمند زمان و تلاش زیادی است و در محیط های غیر بازی سازی شده غیر ممکن است را انجام دهند.

بخوانید : نگاهی به تفاوت های کسب و کار دیجیتال و سنتی

اما بازاریاب هایی که به استفاده از استراتژی های مدلسازی براساس مکانیزم های بازی برای خلق محتوای تعاملی بیشتر علاقه مند هستند باید نسبت به ریسک هایی که گیمیفیکیشن با آنها درگیر است، آگاهی داشته باشند. اگر بازی ها بصورت ضعیف طراحی شده باشند یا بصورت نادرست و بد هدایت شوند، ممکن است در کسب نتایج مورد انتظار شکست بخورند که این امر میتواند برای شهرت برند عواقبی جدی را به دنبال داشته باشند.

برای حصول اطمینان از اینکه فعالیت های بازی سازی شده قابل اطمینان هستند و اثرات ملموسی برای بازاریابی محتوایی به ارمغان می آورند، بازاریاب ها باید زمانی که بازی را طراحی می کنند و مقرراتی را تدوین می کنند توجه فوق العاده ای داشته باشند، همچنین لازم است در زمان واقعی بازخوردی ایجاد شود، بازیکنان برتر بصورت منصفانه شناسایی شوند و روند ردیابی شفاف سازی شود.

گیمیفیکیشن در عمل

تاکنون، گیمیفیکیشن بخاطر نتایج عالی و بی نظیری که برای برندهای قوی در سرتاسر جهان به ارمغان آورده است، بسیار مورد قدردانی قرار گرفته است. در این مقاله ۳ مثال از استفاده سودآور و استثنایی استراتژی های گیمیفیکیشن برای بازاریابی محتوایی بیان خواهد شد:

۱ ) مسابقه اینستاگرامی Heineken US Open

در سال ۲۰۱۳، Heineken مسابقه ای را برای یک حساب اینستاگرامی خاص برپا کرد. بازاریاب ها بیش از ۲۰۰ عکس قرار داده بودند تا از ترکیب و در کنار هم قرار دادن آنها یک تصویر تکه تکه و موزاییکی ایجاد شد که تماشاچیان یک مسابقه تنیس را نشان می داد.

چگونه در تبلیغات از اینستاگرام برای برندسازی استفاده کنید؟

کاربران مجبور بودند تا سرنخ هایی که در زیرنویس عکس ها وجود داشت را دنبال کنند، به عکس نهایی برسند، نظر خود را ارسال کنند و بلیط های بازی را ببرند. این کار اساسا یک تقاضای بلیط بر اساس شکار عکس ها و تصاویر بود.

این مسابقه سه روز به طول انجامید و هفت رویداد را به نمایش گذاشت، باعث شد بیش از ۱۵۰۰ کاربر در این بازی مشارکت کنند. به عنوان نتیجه Heineken اعلام کرد که شمار فالوورهایش بیش از ۲۰% افزایش پیدا کرده است. اگرچه این بازی شکار عکس پیچیده بود، اما مصرف کنندگان برای ادامه بازی و حل پازل انگیزه داشتند.

بخوانید : چالش ها و انتخاب استراتژی مناسب برای گیمیفیکیشن

۲ ) بازی چشم جاسوس M&M

در سال ۲۰۱۳ M&M کمپین بیسکویت نمکی M&M را عرضه کرد و بازاریابی محتوایی بازی سازی شده ای را برای آن ارائه کرد. این رویداد از بخش های مختلفی تشکیل شده بود – در بین آنها یک بازی ساده جاسوسی چشم نیز وجود داشت. این برند یک تصویر بزرگ پر از شکل برند را در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد. وظیفه کاربران بسیار ساده بود – پیدا کردن بیسکویت نمکی کوچک پنهان در بین آبنبات ها.

این بازی مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و به سرعت به صورت بازاریابی ویروسی درآمد و سروصدای زیادی در رسانه های اجتماعی ایجاد کرد.

در ابتدا غیر قابل باور به نظر می رسید که کاربران واقعا بخواهند زمانی را صرف پیدا کردن بیسکویت نمکی کوچکی کنند و سپس بازی را با دوستان خود به اشتراک بگذارند، اما این فعالیت به وضوح توانست تمام کسانی را که انجام بازی های مشابهی را در دوران کودکی خود تجربه کرده بودند را، به سمت خود جذب کرد.

۳ ) بازی شکار لذت با بستنی Magnum

اگر تصور کرده اید که گیمیفیکیشن برای بازاریابی محتوایی یک امر نسبتا جدید بوده است، در نظر بگیرید که پیش از این Magnum در سال ۲۰۱۱ از یک بازی مهارتی آنلاین هوشمند که شکار لذت نامیده می شد، استفاده کرده است.

 

در تمامی نسخه های این بازی، بازیکنان یک شخصیتی را کنترل می کردند، ” Magnum Woman” و وظیفه اصلی آنها این بود که به او کمک کنند تا شکلات هایی را جمع آوری کند، در حالی که از یک صفحه وبسایت به وبسایت دیگر می پرید، بازدید برندهایی از سامسونگ گرفته تا داو و حتی یوتیوب، این شخصیت سریعا بازیکنان را درگیر کرد و بازی به سرعت به شکل ویروسی درآمد.

بازی شکار لذت برند Magnum خودش به تنهایی هیجان انگیز نبود، بلکه توانست به خوبی با کانال های اجتماعی Magnum ترکیب شود. با اتمام و تکمیل شکار لذت، بازیکنان می توانستند نتایج خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و دوستان خود را به چالش بکشند تا نتایج آن ها را به دست بیاورند.

چگونه از گیمیفیکیشن در استراتژی بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید؟

نیازی نیست یک بخشی از یک سازمان بزرگ باشید یا دارای یک بودجه عظیم بازاریابی باشید تا بتوانید از استراتژی های بازی سازی شده در بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید. گیمیفیکیشن تقریبا می تواند برای هر محصول یا خدمتی به کار گرفته شود و با هر بودجه ای قابل انطباق است. در این بخش نکاتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا شروع به استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی خود کنید.

مقاله مرتبط:  بازاریابی ( Marketing ) چیست و انواع بازاریابی

۱ ) در استفاده از گیمیفیکیشن گام های کوچک بردارید

اگر تاکنون هرگز گیمیفیکیشن را در برنامه های بازاریابی خود آزمون نکرده اید، بهترین کار آن است که با یک بازی آسان شروع کنید. به اینصورت می توانید یاد بگیرید که تئوری در عمل چگونه کار می کند و ببینید که مخاطبان هدف شما چگونه بازی را دریافت می کنند و با آن ارتباط برقرار میکنند. یک راه برای شروع آن است که به کاربران جایزه بدهید تا از صفحه فیس بوک بازدید کنند و شما در توییتر دنبال کنند یا ویدئوهای شما در یوتیوب تماشا کنند.

۲ ) بازی خود را به گونه ای بسازید که مخاطبان آن را حس کنند

اگر سیستم پاداش و جایزه شما برای بازی آنقدر پیچیده است که کاربران برای آشنایی با آن باید یک دستورالعمل طولانی را بفهمند، هرگز نتایج رضایت بخشی از گیمیفیکیشن به دست نخواهید آورد. به جای ساخت یک محیط بازی سازی شده پیچیده و بزرگ، بهتر است که بازی را به یک مجموعه ای از فعالیت های کوچک تقسیم کنید به گونه ای که بازدیدکننده ها قادر باشند رفته رفته در مورد آن یاد بگیرند. تنها اطلاعاتی را به بازیکنان بدهید که به منظور حرکت به مرحله بعد به آن نیاز دارند.

۳ ) گیمیفیکیشن را به اهداف بازاریابی خود ربط دهید

استراتژی گیمیفیکیشن خود را به گونه ای برنامه ریزی کنید که اطمینان پیدا کنید بازدید کننده ها تنها از وبسایت شما بازدید نمی کنند تا بازی کنند و سپس از صفحه شما خارج شوند. گیمیفیکیشن مورد استفاده قرار میگیرد تا به شما کمک کند آگاهی بهتری نسبت به محصول ایجاد کنید. بازی شما باید بازدید کننده ها را به سایر بخش های وبسایت تان هدایت کند تا بیشتر درباره محصولات و خدمات شما یاد بگیرند.

۴ ) با متخصصان مشورت کنید

گیمیفیکیشن اغلب بیشتر از آنچه که شما انتظار دارید پیچیده میشود و به شکل بازی های بازاریابی بد از نظر طراحی در می آید. اگر قبلا مسئولیت های زیادی داشته اید و اکنون اضافه شدن یک مسئولیت دیگر به آن برای شما بسیار زیاد است، می توانید برای استفاده از محیط های بازی سازی شده از خدمات و محصولات موسسات و شرکت های فعال در این زمینه استفاده کنید.

گیمیفیکیشن یک استراتژی بسیار عالی است که به شما در زمینه بازاریابی محتوایی کمک می کند و همچنین کمک می کند تا به واسطه ی روش های جدید از طریق تجربه کاربر عالی، به پرورش وفاداری مشتری و ساخت یک تصویر مثبت از برندتان اقدام کنید و با مخاطبان هدفتان تعامل برقرار کنید.

منبع : www.belovedmarketing.com


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *