تفاوت استراتژِی محتوایی و بازاریابی محتوایی در چیست؟

بازاریابی محتوایی

 

تفاوت استراتژی محتوایی و بازاریابی محتوایی در چیست؟

برای درک بهتر مفهوم استراتژی محتوا، بهتر است در ابتدا تفاوت آن را با بازاریابی محتوایی بدانیم. متاسفانه تعداد زیادی از افراد به دلیل عدم آگاهی از معانی درست استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی، این واژه ها را به جای یکدیگر استفاده می کنند. استراتژی محتوا تنها مختص بازاریابی محتوایی نیست و می توان از آن در بازاریابی های غیرمحتوایی هم استفاده کرد. استراتژی محتوا مختص چشم اندازهایی است که درباره محتواها به کار گرفته می شود، اینکه درون و بیرون محتواها چگونه شکل می گیرد و یا چگونه باید محتواها را مدیریت کرد. بنابراین استراتژی محتوا می تواند تمام جنبه های یک محتوا را که بر مشتریان اثر می گذارد، در بر بگیرد و از این نظر با بازاریابی محتوایی اشتراکاتی داشته باشد.

استراتژی محتوا

بازاریابی محتوایی بر تاکتیک ها و نحوه اجرا متمرکز است و محتواها را برای اهداف بازاریابی، خلق و یا اصلاح می کند.

بخوانید: ۴ تکنیک ضروری تولید محتوا

۱- مراحل تدوین یک استراتژی محتوا چیست؟

چشم انداز! بدانید که به کجا می خواهید بروید…
استراتژی بازاریابی محتوایی مانند یک چراغ راهنما می تواند پاسخگوی سوالات زیر باشد:

چه کار می کنیم؟
چرا این کار را تکرار می کنیم؟
شما به یک استراتژی نیاز دارید تا مسیر تجاری صحیحی را برای سازمان، مشتریان و مخاطبان خود داشته باشید. ممکن است تغییراتی شکل بگیرد و شما را از مسیرتان منحرف کند. لذا استراتژی شما باید انعطاف لازم برای برخورد با تغییرات را داشته باشد. چشم انداز به شما کمک می کند تا اهداف چند ساله را برای سازمان خود برنامه ریزی کنید. برای رسیدن به این چشم انداز می توانید از محتوا کمک بگیرید.

مخاطبان خود را بشناسید.

برای استفاده از محتوا، شما در ابتدا باید مخاطبان خود را بشناسید تا بفهمید که به چه زبانی و به چه شکلی با آنها سخن بگویید. برای شناخت مخاطبان خود بهتر است اطلاعات زیر را درباره آنان بدانید:

اطلاعات آماری مانند سن، جنسیت، مکان سکونت
در کدام سایت ها گردش می کنند.
از چه کانال های ارتباطی استفاده می کنند.
نقاط ضعف و قوت آنان چیست.
هرچه اطلاعات بیشتری از مخاطبان داشته باشید، راحت‌تر می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

رصد محتوا

رصد محتوا بسیار تنیده با استراتژی محتوا است. شما باید آنقدر در این زمینه تخصص داشته باشید که بدانید چه اطلاعاتی را باید با مخاطبان خود در میان بگذارید. همچنین باید بدانید که چه اطلاعاتی را باید از آنها پنهان کنید. سئو می تواند در رصد اطلاعات به شما کمک کند. متاوب اصول اولیه رصد اطلاعات را به شما معرفی می کند. این اصول ابتدایی هستند و رعایت آنها در محتوانویسی سخت نیست.

الف – بررسی محتواهای موجود

برای رصد محتوا، بهتر است از بررسی محتوای موجود شروع کنید. بررسی کنید که چه محتواهایی در اختیار دارید و آیا آنها نیاز به اصلاح دارند یا خیر. هم چنین بررسی کنید که این محتواها آیا از اصول بعدی که ذکر می شود پیروی می کنند یا خیر.

ب – سازماندهی محتواها و برچسب گذاری

موارد زیر را برای محتواهای فعلی خود مشخص کرده و محتواهای فروشگاه اینترنتی خود را بر اساس آنها مرتب کنید.

موضوع محتوای خود را مشخص کنید.
طول هر یک از محتواهای خود را بسنجید.
لحن مطالب خود را مشخص کنید.
سعی کنید بین مطالب خود ارتباط برقرار کنید.
محتواهای فروشگاه اینترنتی خود را بروزرسانی کنید. ممکن است برخی از نوشته های شما مربوط به گذشته باشد و برای کاربران امروزی خسته کننده باشد.
ساختار محتوای خود را مشخص کنید.
ج – افزودن معیارهای موفقیت
بهتر است معیارهای موفقیت زیر را برای هر یک از محتوای خود بسنجید:

بخوانید: این محتوا را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

میزان بازدید

معیارهای سنجش مشارکت افراد
اشتراکات اجتماعی
د – تحلیل داده
ممکن است شما نیاز به یک محتوای خاص داشته باشید اما این محتوا تفاوت زیادی با سایر محتواهای وب سایت شما داشته باشد. لذا متاوب به شما پیشنهاد می کند که از انتشار این محتوا پرهیز کنید. بارگذاری مطالبی که فاصله زیادی با محتوایات پیشین شما دارد، منجر به ایجاد گپ شده و برای کاربران شما ناخوشایند خواهد بود.

۲- تعیین اهداف

در ابتدا شما چشم اندازی را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کردید. حال باید بررسی کنید که محتواهای فعلی شما با انجام اصلاحات بر روی آنها، چه مقداری از این چشم انداز را جلو می برد. شما باید تعیین کنید که برای پیمودن ادامه استراتژی محتوا نیاز به چه محتواهایی دارید. اهداف خود را قابل اندازه گیری، با معنا و زماندار تعیین کنید. برای مثال یکی از اهداف یک فروشگاه اینترنتی لباس، می تواند این باشد که از یک نوع شلوار مردانه، تا ۴ ماه آینده، ۴۰۰ عدد فروش داشته باشد. حال باید تولید محتوا برای سایت را به گونه ای پیش ببرد و قیمت گذاری آن را به نحوی انجام دهد که هدف فروش ۴۰۰ عددی این شلوار طی ۴ ماه آینده محقق شود.

۳- انتخاب سبک نوشتار متناسب با برند تجاری

سند استراتژی شما مکان مناسبی برای ثبت برند تجاری، شیوه نوشتار و راهنمایی های صوتی است.

همه نویسندگان فروشگاه اینترنتی شما باید سبک نوشتاری یکسانی داشته باشند و در سبک نوشتاری خود به برند تجاری شما نیز توجه داشته باشند. تعداد کاربران، اطلاعاتی که از کاربران جمع آوری کردید و محبوبیت برند تجاری شما، مواردی است که محتوانویسان آن را زیر نظر می گیرند و نوشتار خود را بر اساس آنان تنظیم می کنند.

۴- سند استراتژی محتوا

استراتژی محتوای شما باید جامع و مختصر باشد. در سند استراتژی محتوا، اساسنامه و دستورالعمل هایی که محتوانویسان باید آنها را رعایت کنند ذکر می شود. برخی از فروشگاه های اینترنتی، از قالب های از پیش ساخته شده برای محتوانویسی استفاده می کنند تا کار محتوانویسان خود را ساده تر کنند. سند استراتژی طبق تحقیقاتی که در زمینه رصد محتوا انجام شده و ترکیب این تحقیقات با چشم اندازها و اهداف کسب و کاری شما تنظیم می شود.

نتیجه گیری

استراتژی محتوا به چشم اندازی گفته می شود که با استفاده از محتوا به کسب و کار شما کمک می کند تا به اهداف بلند مدت آن برسید. استراتژی محتوایی می تواند شامل بازاریابی محتوایی باشد و یا در برخی از کسب و کارها نباشد. لذا بهتر است استراتژی محتوا و بازاریابی محتوایی را به جای یکدیگر بکار نبریم. استراتژی محتوا به شما می گوید که در ابتدا مخاطبان خود را بشناسید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید محتواهای خود را به زبان مخاطبان خود بنویسید. شناخت بیشتر مخاطبان منجر به برقراری ارتباط موثر با کاربران می شود. برای یکپارچه سازی محتواهای یک فروشگاه اینترنتی، یک سند استراتژی محتوا تهیه می شود و همه نویسندگان، محتواهای خود را بر اساس این سند تنظیم می کنند.

اگر مقاله تفاوت استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا در چیست مفید بوده کانت بگذارید

منبع: متاوب


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *