اولین مرحله طراحی کمپین تبلیغاتی

طراحی کمپین

طراحی کمپین

اولین مرحله طراحی کمپین تبلیغاتی

در این نوشته قصد دارم درباره مراحل طراحی یک کمپین تبلغاتی بیشتر بنویسم. در بسیاری از کتب و مقالات مراحل طراحی کمپین های بازاریابی تا بیش از ۲۰ مرحله نیز بیان شده است ولی من قصد دارم در این مقاله به روش ۳ گام یا کاشت؛ داشت و برداشت اشاره کتم.

بخوانید: برای کمپین برنامه ریزی مناسب داشته باشیم

به طور کلی هر کمپین تبلیغاتی ابتدا نیاز به ایجاد زیرساخت های تحقیقاتی ؛ ابزاری و… دارد که مجموعه این اقدامات در گروه اقدامات “کاشت” قرار می گیرد؛ پس از این مرحله قطعا حساس ترین بخش ماجرا اجرا دقیق و منسجم برنامه کمپین خواهد بود که به مرحله اصطلاحاً “داشت” گفته می شود و در نهایت در پایان برنامه روزشمار کمپین به یک بخش خوشمزه! یعنی “برداشت” می رسیم که شامل فاز رسیدن به اهداف و از همه مهتر آنالیز برنامه می باشد. در مقاله ایی قبلاً به صورت اجمالی به بحث تحلیل و آنالیز کمپین تبلیغاتی پرداخته ام و به همین دلیل در این نوشته به ۲ گام اول یعنی کاشت و داشت خواهم پرداخت.

کاشت کمپین تبلیغاتی!

تحلیل بازار هدف:

بزرگترین اشتباه بسیاری از کسب و کارها عدم ذهنیت درست از بازار می باشد؛ و حتی بعضا این کسب و کارها به بیماری “نزدیک بینی بازاریابی” یا marketing myopia مبتلا می شوند که باعث می شود با داده های غلط اقدام به برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی خود کنند.

هدف گذاری:

شما در چه مرحله ایی هستید معرفی؟ رشد؟ یا نزول؟ همه این موارد که از تحلیل درست ناشی می شود کمک می کند تاشما یک هدف درست برای برنامه کمپین خود در نظر بگیرد و بر روی آن تمرکز کنید؛ تجربه شخصی من نشان داده است که کمپین های متمرکز عموماً برای کسب و کارهای نوپا اثربخش تر از کمپین های چند وجهی خواهد بود. این به این معنی است که شما باید در کمپین خود یک هدف اصلی داشته باشید و ۸۰% از هزینه و انرژی خود را صرف این هدف کنید. به همین دلیل در هدف گذاری وسواس بیشتری به خرج دهید.

بخوانید: چگونه کمپین موفق بسازیم؟

پول! :

در رابطه با بودجه بندی طراحی کمپین توصیه می کنم نظریه عدد S را از مقاله زیر دنبال کنید تا هزینه های خود را دور نریزید!
عدد S را در کمپین تبلیغاتی خود پیدا کنید
هرچیزی که باید در مورد هزینه های یک کمپین بدانید

قانون ۴۰ رسانه:

این یعنی هرچه از رسانه های بیشتری استفاده کنید موفقیت شما بیشتر خواهد بود؛ مخصوصاً که من همیشه توصیه می کنم که انواع رسانه ها را در کمپین های کوچک محک بزنید و با آنالیز درست کمپین در برنامه اصلی خود از کلیه رسانه های اثربخش در کمپین های قبلی استفاده نمایید. در رابطه با انتخاب رسانه و به ویژه ویژگی های رسانه های تحت وب در گذشته چندین مقاله در سایت منتشر شده است.

بخوانید: راهکارهایی برای جذاب تر کردن کمپین!

نوشتن برنامه روزشمار: “چندین سال پیش من از قلب صحرای آفریقا عبور می کردم، صحرای تانزوروفت در اعماق الجزایر فعلی. در آن زمان سال ها بود که فرانسوی ها صحرا را به حال خود رها کرده بودند و پمپ بنزین‌های میان راه همگی متروکه شده بود. صحرای بی‌آب و علف بیش از ۸۰۰ کیلومتر پهنا داشت و حتی یک پشه هم در آن پر نمی زد.مثل یک پارکینگ ماسه زرد رنگ وسیع و صاف بود که از هر طرف نگاه می کردی تا افق گسترده شده بود. بیش از ۱۳۰۰ نفر در سال های قبل هنگام عبور از این صحرای پهناور ناپدید شده بودند.

اغلب شن های روان مسیر را پوشانده و مسافران شب ها در صحرا گم شده بودند. برای نشانه گذاری مسیر، فرانسوی ها از بشکه های سیاه رنگ پنجاه و پنج گالنی نفت استفاده کرده بودند. این بشکه ها را به فاصله پنج کیلومتری، یعنی فاصله‌‌ای که خمیدگی زمین افق دید را در صحرای بایر محدود می کند قرار داده بودند. به این ترتیب در طول روز هر کجای مسیر که بودیم می توانستیم دو بشکه ببینیم، بشکه‌ای که تازه از آن گذشته بودیم و بشکه ‌ای که پنج کیلومتر بعد از آن در برابر ما قرار داشت. وهمین کافی بود. تنها کاری که باید می کردیم این بود که اتومبیل را به طرف بشکه بعدی هدایت می‌کردیم.

در نتیجه می توانستیم از بزرگترین صحرای جهان عبور کنیم. فقط به این صورت که هربار یک بشکه جلو بریم.” (برایان تریسی –قورباغه را قورت بده)”در برگزاری کمپین نیز باید کلیه برنامه ها از قبل به صورت روزشمار پیش بینی شده باشد و هر روز برنامه مربوط به خودش اجرا گردد، به این ترتیب یک کمپین تبلیغاتی بزرگ با حداقل نفرات و هزینه اجرایی و موفق خواهد بود.

منبع» عمادجی


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *