اشتباهات متداول رایج در برندسازی را بشناسید

اشتباهات رایج در برندسازی - branding mistakes

 

برند سازی یکی از موارد غیر قابل چشم پوشی در ساخت یک کسب و کار موفق است. بسیاری از اوقات مدیران و صاحبان کسب و کار اقداماتی در جهت برند سازی انجام می دهند که از نظر اصول علمی بازاریابی نه تنها باعث برندسازی نمی شود بلکه مخاطب را بیشتر دچار سردرگمی می کند. برند شما هویت حقیقی و یکتای کسب و کار شماست. برند شما مجموعه ای از پارامتر های کسب و کار شماست که در ذهن مخاطب نهادینه شده است.

در ادامه اشتباهات رایجی که اغلب مدیران را در دام خود می اندازند توضیح خواهم داد که با عدم تکرار این اشتباهات ، مسیر موفقیت شما هموار تر خواهد بود.

نادیده گرفتن قدرت برند و عدم توجه به برندسازی

در حالی که کسب و کار های بزرگ کاملا از قدرت برند آگاه هستند و سالانه میلیارد ها تومان برای برنامه های تبیلغاتی و برند سازی خود هزینه می کنند ، اغلب مدیران کسب و کار های کوچک به برند سازی اهمیتی نمی دهند و اصولا اعتقادی به برند ندارند. اگر شما هم دیدگاه مشابهی دارید و فکر می کنید برند فقط مخصوص شرکت های بزرگ تجاری است سخت در اشتباه هستید.

اما باید به شما بگویم اگر کسب و کارتان را دوست دارید ، اگر میخواهید به سود بالا برسید و کسب و کارتان را به یک کسب و کار بزرگ تبدیل کنید باید برند سازی را جدی بگیرید حتی اگر کسب و کار شما یک سوپر مارکت است حتی اگر خدمات فنی ساختمانی ارائه می دهید. کسب و کارتان را بی ارزش مپندارید و برای کسب و کار خود ارزش خلق کنید.حتی اگر می پندارید مردم کسب و کار شما را یک کار پوچ و تهی می شمارند و کار شما موقعیت اجتماعی پایینی دارد علت آن فقط یک چیز است و آن بی توجهی صنف شما به برند سازی است. وقتی شما برای کسب و کار خود ارزشی قائل نباشید ، دیگران هم کار شما را بی ارزش خواهند پنداشت.

برند سازی هویت کسب و کار شما را در ذهن مخاطب شکل می دهد. برند سازی به شما کمک می کند تا قسمتی از بازار را فتح کنید و هروقت مشتری به دنبال خدمات شما بود اولین گزینه ای که در ذهن او روشن می شود ، کسب و کار شما باشد.

پس مطمئن باشید برند سازی برای تمام کسب و کار هایی که قرار است در آینده باقی بمانند و حرفی برای گفتن داشته باشند امری ضروری است.

عدم اجرای صحیح دستور العمل های برند سازی

با عبور از اولین بن بست ، مدیران کسب و کار متوجه نیاز کسب و کارشان به برند سازی می شوند اما نمی دانند چگونه باید شروع کنند و فقط کاری را انجام می دهند تا برندسازی کرده باشند. هرچند اجرای کمپین های بازاریابی و برند سازی می تواند تاثیرات مثبتی در کسب و کار داشته باشد اما ممکن است عدم رعایت اصول برند سازی باعث تخریب هویت کسب و کار شما و همین طور موجب هدر رفتن سرمایه شما بشود. اگر تصمیم گرفته اید برند سازی انجام دهید کمی تأمل کنید و عجول نباشید. برخی از مدیران کسب و کار بعد از اینکه متوجه اهمیت برندسازی می شوند به سرعت شروع به تبلیغات در رسانه های مختلف می کنند و نام تجاریشان را به همراه شعار هایی به چاپ می رسانند اما در حال هدر دادن بودجه تبلیغاتی خود هستند.

اولین قدم در برند سازی ، آماده سازی پیام هایی است که می خواهید به مخاطبان انتقال دهید. یک کسب و کار باید قبل از شروع برنامه های برند سازی موارد زیر را دقیقا و بر اساس فکر مشخص نماید.

نام تجاری : انتخاب نام تجاری مطابق با اصول انتخاب نام تجاری

محصول یا خدمات اصلی : هر کسب و کار باید یک محصول یا خدمت را به عنوان محور توسعه خود در نظر بگیرد. در حقیقت یک محصول یا یک دسته محصول خاص باید توسط شما ارائه شود و به عنوان محصول اصلی شما برای همه مخاطبانتان شناخته شود. شما باید بر روی قسمتی از بازار تمرکز کنید و تخصصی تر کار کنید. هیچ وقت به دنبال فروش همه چیز به همگان نباشید.

لوگو : بعد از تعیین نام تجاری باید لوگو به صورت متنی یا تصویری یا هردو مورد متانسب با نام و موضع کسب و کار طراحی شود.

رنگ سازمانی : برای اجرای یک برنامه برند سازی موفق شما باید یک یا ترکیبی از چند رنگ را به عنوان رنگ سازمانی انتخاب کنید. معمولا تعداد رنگ های سازمانی بین ۱ الی ۳ رنگ است و اغلب اوقات رنگ سازمانی شما باید با رنگ سازمانی رقبا متفاوت باشد ،انتخاب رنگ سازمانی با زمینه فعالیت شما در ارتباط است و تاثیر مستقیمی روی میزان فروش شما خواهد داشت.

شعار : ادعای کسب و کار شما چیست ؟ شعار کسب و کار شما باید مشخص کند که رسالت شما در بازار چیست. شعار کسب و کار باید ۱۰۰% واقعی و قابل لمس باشد اگر شعار کسب و کار شما غیر واقعی یا ایده آل باشد مشتری خیلی زود متوجه خواهد شد. در انتخاب شعار خود سعی کنید از واژه هایی با پسوند ترین استفاده نکنید گوش مردم پر از عباراتی مانند بزرگترین ، بهترین و … است و به هیچ وجه این کلمات ، کلمات مناسبی برای شعار شما نیستند. به جای اینکه از واژه های ترین استفاده کنید سعی کنید نفر اولی باشید که بر روی قسمتی خاص از بازار تمرکز می کنید.

بعد از مشخص شدن موارد فوق همیشه از آنها به یک شکل استفاده کنید. لوگو ، نام تجاری ، شعار و رنگ سازمانی را در همه جای کسب و کارتان استفاده کنید و سعی کنید در همه جا یکسان باشند تا در ذهن کارکنان و مشتریان به خوبی ثبت شود.

سعی کنید لوگو ، رنگ سازمانی و … در وب سایت شما ، سربرگ ها ، فاکتور ، کارت ویزیت و دفتر کارتان به یک صورت دیده شود. تمام پرسنل مجموعه را آموزش دهید تا متوجه اولویت های کسب و کار شما باشند. در تماس های حضوری و تلفنی سعی کنید همواره کیفیت ثابتی داشته باشید و همواره پاسخگویی به مشتری فرآیند مشخص و واحدی داشته باشد.

عدم استفاده از رنگ ها و تصاویر

اگر در برنامه های تبلیغاتی از رنگ ها و تصاویری که نشانه ی کسب و کار شما هستند استفاده نکنید ، به خاطر سپردن کسب و کار شما برای مخاطب سخت تر خواهد بود. بسیاری از برنامه های تبلیغاتی بدون اینکه هیچ رنگ خاصی را در ذهن مخاطب ثبت کنند یا تصویر خاصی را به عنوان نشانه برند به مخاطب معرفی کنند برگزار می شوند. اگر می خواهید برنامه ی تبلیغاتی شما در بلند مدت یک برنامه موفق باشد و برندتان در ذهن مشتری جایگاه خاصی داشه باشد ، حتما از رنگ ها یا تصاویر استفاده کنید. به عنوان مثال ۳ اپراتور تلفن همراه کشور دارای رنگ سازمانی هستند ، شاید شعار ایرانسل ، رایتل و همراه اول را به خاطر نداشته باشید اما آیا رنگ سازمانی آنها را به خاطر ندارید یا لوگوی رایتل و همراه اول را به یاد نمی آورید ؟ رنگ ها و تصاویر سریعتر و بهتر در حافظه انسان ذخیره می شوند. در واقع شما برای اینکه به مخاطب کمک کنید شعار شما را نیز به خاطر بسپارد می توانید شعار خود را به گونه ای قابل تصور برای مخاطب بیان کنید و مخاطب بوسیله ی تصویر سازی ذهنی راحت تر کلمات را به خاطر خواهد سپرد.

عدم بازخورد گیری از کمپین های تبلیغاتی

بسیاری از کسب و کار ها تبلیغاتی را انجام می دهند اما هیچ وقت میزان اثر بخشی تبلیغات خود را نمی سنجند همین کار باعث هدر رفت بودجه تبلیغاتی یک کسب و کار خواهد شد در حالی که با سنجش میزان اثر بخشی هر برنامه بازاریابی می توان برنامه های بازارایابی موثر را شناسایی و بهینه سازی نمود. شاید یک کسب و کار در رادیو ، تلویزیون ، روزنامه و بیلبورد تبلیغات کرده باشد ، در این حالت باید تعداد مشتریان معرفی شده از هر روش را محاسبه کرد ، تا بتوان موثر ترین تبلیغات را پیدا کرد. این کار به سادگی قابل انجام است ، کافی است در پایان تماس های تلفنی و حضوری از مشتریان بپرسید چگونه با کسب و کار شما آشنا شده اند. اطلاعاتی که از این طریق جمع آوری می کنید خصوصا اگر تاریخ و تعداد دقیق داشته باشد در برگزاری برنامه های تبلیغاتی آینده به شما کمک بسیاری خواهد نمود.

عدم تمرکز بر یک محصول اصلی

زمانی که شما قصد برند سازی دارید ، باید بتوانید کاری کنید که هنگامی که از مشتری شما پرسیده می شود کار این کسب و کار چیست بدون فکر کردن کار شما را توضیح دهد. اگر شما لیست بلند بالایی از محصولات و خدمات را به مشتری ارائه کنید ، مشتری هیچ وقت نمی تواند یک جایگاه ویژه برای شما در نظر بگیرد.

ممکن است شما ده ها محصول یا خدمت مختلف ارائه دهید اما باید یکی از آنها یا یک دسته خاص ار آنها را به عنوان زمینه اصلی کارتان مشخص کنید. سعی کنید در زمینه اصلی کارتان پیشگام باشید.

شعار های تبلیغاتی غیر قابل باور

در کشور ما هنگام انتخاب شعار های تبلیغاتی ، صرفا ایده آل ها را در نظر میگیرند و بر اساس ایده آل ها یک شعار رویایی انتخاب می شود. شعار شما باید دقیقا محصول و خدمات شما را معرفی کند. شعار باید کاملا بر اساس تجربیات واقعی مشتری انتخاب شود. اگر شما شعاری را انتخاب کنید که با محصول شما فاصله داشته باشد هرچه فاصله شعار و محصول زیادتر باشد مخاطب کمتر به شما اعتماد می کند.

نشانه یک شعار تبلیغاتی خوب ، ایمان داشتن پرسنل و مشتریان به آن شعار است.

عدم استفاده از مشتریان در برنامه های تبلیغاتی

یکی از دلایل شکست کمپین های برندسازی عدم استفاده از مشتریان در تولید محتوا است. شما می توانید در بروشور ها ، تبلیغات در مجله ها ، بیلبورد ها ، تبلیغات رادیو و تلویزیون و …. نظرات مشتریان واقعی خود را منعکس کنید. می توانید قسمتی از سایت خود را به این نظرات اختصاص دهید. هنگامی که نظری از مشتری نقل می کنید امانت داری را رعایت کنید و اگر به هر دلیلی قصد ایجاد تغییری در قسمتی از نظر مشتری را دارید از او اجازه بگیرید. حتما نام مشتری و در صورت لزوم جایگاه شغلی مشتری را پس از نقل نظر او ذکر کنید. اگر بتوانید در کنار نقل نظر مشتری از تصویر یا صدای مشتری استفاده کنید بازدهی این روش افزایش خواهد یافت. اینکار به مشتریان شما کمک میکند سریعتر کسب و کار شما را انتخاب کنند.

فرضا زمانی که مدیر یک فروشگاه از یک نرم افزار حسابداری تعریف می کند ، اگر شما نظر او را با رعایت موارد فوق به مدیران سایر فروشگاه ها انتقال دهید احتمال خرید آن نرم افزار توسط آنها افزایش می یابد.

عدم آموزش کارکنان

اگر شما تمام موارد فوق را درست انجام دهید اما کارکنان شما به هدف شما ایمان نداشته باشند ، با شما همراه نباشند و یا آموزش های لازم را ندیده باشند باید موفقیت را فراموش کنید. کارکنان شما اولین مشتریان شما هستند. شما باید بتوانید آنها را با خود همراه کنید تا در مسیری که در پیش رو دارید با ایمان به راهی که در آن گام برمی دارند در کنار شما باشند و هدفشان موفقیت مجموعه باشد. مشتریان بیرون سازمان شما هنگامی که تبلیغات شما را مشاهده می کنند به درون سازمان شما سر می زنند، اگر درون سازمان شما با آنچه در بیرون گفته می شود مطابقت نداشته باشد ، یقینا مشتری حرف شما را باور نخواهد کرد. کارکنان شما باید علاوه بر اینکه با شما همراه باشند ، آموزش های لازم در زمینه برخورد با مشتری را دیده باشند تا بتوانند پاسخگوی مشتریان باشند و احساسشان را به مشتریان هم منتقل کنند.

حجم تبلیغات نامناسب

کسب و کار های کوچک زیادی در اطرافمان وجود دارند که ۱۰ ها برابر نیازشان لوازم تبلیغاتی تهیه می کنند و مجبورند تا مدت های طولانی از این لوازم استفاده نمایند. یکی از مواردی که این مورد بسیار در آن مشهود است ، تبلیغات چاپی است. بسیاری از کسب و کار ها اقدام به تهیه تبلیغات چاپی در تیراژ چند هزار تایی می کنند در حالی که نیازشان بسیار کمتر از این مقدار است. حالا ۲ راه پیش پای آنهاست یا باید برای مدت چند سال از این تبلیغات استفاده نمایند یا اینکه در پخش کردن تبلیغاتشان سخاوت زیادی نشان بدهند. بسیاری از مواقع بیش از یکسال از تغییر آدرس یا تلفن یک کسب و کار می گذرد اما باز هم در اوراق چاپی مربوط به آن کسب و کار خبری از شماره تماس و آدرس جدید نیست.

لطفا در کسب و کارتان سعی کنید مواردی که نیاز دارید را به اندازه نیاز تهیه کنید هرچند قیمت واحد بیشتری داشته باشد.  این کار به شما این قابلیت را می دهد که کسب و کار یکنواختی در طول زمان نداشته باشید. مخاطب با دیدن طرح های تبلیغاتی تکراری از دیدن تبلیغات شما خسته می شود. حتما در مورد تبلیغات تلویزیونی مشاهده کرده اید که برخی کسب و کار ها یک تبلیغ را در هر ساعت چندین بار نمایش می دهند و این اتفاق برای مدت چندین روز یا چندین هفته تکرار می شود تا بودجه تبلیغاتی کسب و کار مور نظر صفر شود. با این کار صرفا مخاطب از برند شما متنفر خواهد شد. یا برخی از تبلیغات برای مدت چند سال بدون هیچ تغییری پخش می شوند و باعث آزار مخاطب می شوند.

در نهایت باید بگویم برند سازی از شما شروع می شود و سپس به کارکنانتان می رسد و سپس به مشتریان منتقل می شود. هرگز موفق به داشتن یک برند خوب نمی شوید اگر به کاری که می کنید ایمان نداشته باشید ، اگر پرسنل شما با شما همسو نباشند و اگر فکر می کنید تبلیغات به معنای فریب دادن مخاطب است. برای داشتن یک برند موفق سعی کنید عالی و منحصر به فرد باشید و همان طور که هستید خود را به مشتری معرفی کنید.


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *