آیا شما هم با بمباران حمله گوگل مواجه شده اید؟

حمله گوگل

 

آیا شما هم با بمباران حمله گوگل مواجه شده اید؟

بمباران حمله گوگل Google Bombing به فرایندی گفته می شود که طی آن تعداد بسیار زیادی پیوند با موضوعات غیر مرتبط به صفحه ای ارجاع داده می شود، تا در فهرست نتایج جستجوی کاربران در بالاترین جایگاه قرار گیرد.

در واقع اساس طراحی روش بمباران گوگلی با توجه به عملکرد الگوریتم موتورهای جستجو می باشد، که هر چه تعداد پیوند های با موضوع یکسان به صفحه ای بیشتر ارجاع داده شوند، رتبه آن صفحه در نتایج جستجو افزایش خواهد یافت.

 

اگرچه در مباحث بهینه سازی موتورهای جستجو، بک لینک برای افزایش رتبه استفاده می شود، اما تفاوت اصلی آن با روش بمباران حمله گوگل در استفاده از پیوندهای با موضوعات مرتبط به وب سایت می باشد.

به عنوان مثال در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ آمریکا، با جستجوی عبارت Miserable Failure به معنای بدبخت شکست، اولین گزینه در فهرست نتایج گوگل متعلق به صفحه رسمی جورج دبلیو بوش در کاخ سفید بود، همچنین با جستجوی عبارت Waffles (پوچ)، اولین گزینه فهرست نتایج گوگل وب سایت جان کری را نمایش می داد.

در سال ۲۰۰۹ نیز با جستجوی عبارت Failure (شکست) صفحه رسمی باراک اوباما در بالاترین جایگاه فهرست نتایج گوگل و با جستجوی عبارت Miserable Failure (بدبخت شکست)، بالاترین جایگاه فهرست در نتایج جستجوی یاهو قرار داشت.

صفحاتی که با درج پیوند به صفحه مورد نظر در بمباران گوگلی مشارکت می نمایند، تحت عنوان بمبر Bomber شناخته می شوند، که هر چه دارای رتبه بالاتری باشند، به همان میزان بمب قوی تری تولید خواهد شد.

به علاوه هر چه میزان مشارکت و استقبال افراد از بمب تولید شده بیشتر باشد و روند اجرای آن هماهنگ تر و منسجم تر صورت پذیرد، میزان عملکرد بمب گوگلی نیز افزایش خواهد یافت.

انواع بمب حمله گوگل :

بمباران گوگلی می تواند با توجه به اهداف مختلفی صورت پذیرد، که از جمله شناخته شده ترین آنها عبارتند از :

بمب های شوخی Humor Bombs

این نوع از بمباران گوگلی، صرفا جهت شوخی و طنز با هر موضوعی می باشد.

 

بمب های شخصی Ego Bombs

بمباران گوگلی با نام افراد، بدین صورت است که پس از جستجوی نام فردی صفحه شخصی او در رتبه اول ظاهر می شود.

بمب های پولی Money Bombs

در این نوع از بمباان گوگلی، افراد با پرداخت وجهی به موتورهای جستجو، صفحه مورد نظر خود را در رتبه برتر قرار می دهند. این روش متفاوت از بازاریابی موتورهای جستجو است.

بمب های دادگستر Justice Bombs

این نوع از بمب ها به انیزه های مختلفی از جمله اعتراض، کمک به گروه یا اشخاص و یا هر انگیزه مشابهی ایجاد می شود.

یک سابقه بمب گوگلی در ایران
برای ساختن و اداره یک بمب گوگلی باید یک گروه شبکه مجازی متشکل از صدها هزار سایت و وبلاگ با سیاست واحد در اختیار داشت که با هدف خاص به صفحه مورد نظرمان لینک دهند ویا ما باید سرورها و کامپیوترهای اصلی سرویس دهنده سایت در اختیار داشته باشیم که چنین لینکهایی را بسازیم.

شبکه مجازی متحدد می تواند از میان گروههای فکری و سیاسی خاص و یا گروههای تجاری و حتی مردم یک کشور رخ دهد.

سال گذشته زمانی که مؤسسه National Geography در اطلس خود اقدام به درج نام خلیج عربی به جای خلیج فارس کرده است و خشم ایرانیان بسیاری را برانگیخته کرده و اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است.

به همین علت یک بمب گوگلی در اعتراض به این عمل در حال ساخت است که با عبارت Arabian Gulf و با لینک به صفحه روی لینک عمل می‌کند. صفحه دیگری که به همین صورت و با محتوای طنز ساخته شده است با عبارت الخلیج العربی (با ی عربی) ساخته شده است.

بخوانید: ۳ نکته ضروری درباره بهبود رتبه سئو سایت

▪ بمب حمله گوگل برای خلیج همیشگی فارسی

سال گذشته بود که مجله نشنال جئوگرافیک آمریکا در جدیدترین سری نقشه هایش در جلوی نام خلیج فارس عبارت خلیج عربی را در پرانتز ذکر کرده و همینطور در برابر نام جزایر سه گانه هم درپرانتز عبارت « اشغال شده بوسیله ایران» را آورده است.

اما ایرانیان بویژه اهالی وبلاگستان فارسی در برابر این گستاخی ساکت ننشستند و با پر کردن یک پتیشن و جالب تر از آن با استفاده از ترفند بمب گوگل به مقابله با آن برخاستند.

رای ساختن بمب گوگلی کافی است که تعداد زیادی سایت و وبلاگ به صفحه خاصی در اینترنت لینک بدهند و بدین ترتیب رتبه صفحه یا سایت مذکور در موتور سرچ گوگل بالا می آید.

در اینجا با ابتکار عمل لگو ماهی صفحه جالب زیر ساخته شد , و هرکس که عبارت arabian gulf را در گوگل سرچ کند اولین نتیجه آن این صفحه منتهی خواهد شد.

این اقدام موثر و طراحی هوشمندانه و بامزه صفحه انعکاس خوبی در رسانه ها و خبرگزاریها داشته است و اکنون یکی از پربیننده ترین عکسهای یاهو هم شده است خبرش هم تو خبرگزاریها پیچید و در کنار نامه هایی که فرستادیم به نشنال جئوگرافی باعث شد که بالاخره نشنال جئوگرافی نقشه اش رو اصلاح کرد.

گوگل با بمب های گوگلی چه برخوردی دارند

البته خود دست اندرکاران گوگل هیچ تمایل به بمبهای حمله گوگل ندارند دلیل آنهم این موضوع تمام تلاش دست اندرکان این موتور جستجو حرکت به سویی است که جستجوها منطقی تر و نزدیکتر به کلمات کلیدی مورد جستجو است و بمب ها موتورجستجو را از این هدف منحرف می کند.

از سویی از بسیاری از موارد مانند داستان جالب کلمه کلیدی ناتوان و بیوگرافی بوش باعث خشم و نفرت برخی از افراد صاحب نفوذ ، گروهها و حتی کشورها می شود که خیلی مطلوب گوگل نیست.

اما گوگل با این پدیده جدی برخورد نمی کند ساده است انجام و پیاده سازی قواعد و اصول رتبه گوگل از طریق ماشین ها هوشمند بدون دخالت انسان انجام می شود ، گوگل اگر بخواهد این گونه رتبه بندی را حذف کند یا نادیده بگیرد سایتها مشهور دنیا از موتور جستجو حذف می شوند.

در هرحال سایتها و وبلاگهای مختلف به سایتها مشهور لینک می دهند مانند خبرگزاری ایرنا جمهوری اسلامی ، در اکثر سایتهای خبری ایران دارای لینک است در حالی که بمبی در کار نیست حتی خود گوگل هم شامل این موضوع است.

بخوانید: شاخص های گوگل برای رتبه بندی چه هستند؟

از سوی دیگر گوگل از این موضوع هم زیاد رنجیده نیست ، گهگاهی چنین بمبهایی و بازتاب خبری آن در سایتها و وبلاگها مشهوریت گوگل این غول بزرگ دنیا گوشزد می کند مانند همین ناتوان که بسیاری به گوگل مراجعه تا واقعیت را خود ببینند.

در نگاه کلان نیز گوگل اگر بخواهد ، به صورت موردی برخورد کند ، کم کم باعث کاهش محبوبیت و نابودی می شود!! گرچه گوگل در برابر اینچنین بمبهایی دست بسته عمل نمی کند ولی خیلی هم دل نمی سوزاند.

اگر مقاله حمله بمباران گوگل برای شما مفید بوده برای ما کامنت بگذارید.

منبع: سئو پرشین


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *