این مهارت ها برای یک استراتژیست محتوا ضروریست

 

این مهارت ها برای یک استراتژیست محتوا ضروریست

عملی و اجرایی شدن موفق استراتژی محتوا یکی از سخت­ ترین کارها برای برندها می باشد. براساس آمارها تنها ۳۵ درصد کارشناسان مارکتینگی که تجارتشان B2C است، اذعان داشته‌­اند که استراتژی محتوایشان «کاملا» یا «بسیار» موفقیت‌­آمیز بوده است. برندهایی که تصمیم گرفته­‌اند که استراتژیست محتوا داشته باشند با سایر برندها یک تمایز دارند؛ آن­ان فردی را دارند که فرآیندها را رهبری و مدیریت می­کند. در این پست شما مهارت­های لازم برای استراتژیست محتوا شدن را خواهید آموخت.

وظائف استراتژیست محتوا چیست؟

در ابتدا به صورت خلاصه و اجمالی به این می­‌پردازیم که استراتژیست محتوا در واقع چه کار می­کند. توجه داشته باشید که گرچه وظائف استراتژیست محتوا در سازمان­های مختلف متفاوت است اما تعدادی از وظائف آن­ها ثابت است که در لیست زیر آورده شده است. البته وظایف استراتژیست محتوا تنها به لیست زیر محدود نخواهد شد.

تعیین مشخصات محتوای مناسب براساس جامعه هدف برند
تعیین استراتژی و بهبود دادن شرایط تولید و پخش محتوا
پشتیبانی از استراتژی بازاریابی محتوا در سازمان
تعیین دستورالعمل برای تمام محتوای تولیدی سازمان

بخوانید: ۵ استراتژی دیجیتال مارکتینگ که به شما کمک می کنند!

تعیین استراتژی نشر و اصلاح محتواهای تولیدی. به نحوی که تمام محتواهای خروجی سازمان از ساختاری یک­سان و متقاعدکننده برخوردار باشند.
ارزیابی و تحلیل بازخورد محتواهای خروجی با در نظر گیری اصول بازاریابی محتوای برند سازمان
برای استراتژیست محتوا شدن باید حداقل پنج سال تجربه کار در فضای دیجیتال به عنوان تولید کننده محتوا و ویراستار محتوا داشته باشید. داشتن مدرک کارشناسی نیز از ملزومات است. استراتژیست محتوا می­تواند در رشته­‌هایی مانند ادبیات، نویسندگی، روزنامه‌­نگاری، علوم ارتباطات، مارکتینگ و مدیریت اطاعات تحصیل کرده باشد.

مهارت­های روزانه­‌ای که استراتژیست محتوا نیاز دارد چیست؟

داشتن مهارت­هایی که در ادامه به آن­ها می­پردازیم برای استراتژیست محتوا شدن بسیار سودمند است. بررسی کنید که کدام یک از این مهارت­ها را دارا هستید و فاقد کدام مهارت هستید؟

مهارت­های کپی­‌رایتینگ

اگر نتوانید مطالب خوبی بنویسید موفقیت شما در برنامه­ریزی و ترویج محتوا اهمیت نخواهد داشت. فرآیند نوشتن مهم­ترین بخش از بازاریابی محتوا است. بسیار اهمیت دارد که از کسی که مطالب و محتوا شما را می­نویسد شناخت داشته باشید چه این کار در درون سازمان شما صورت بگیرد و چه برون­سپاری شده باشد شما باید مطمئن باشید که نویسنده شما با اصول کسب­وکار شما آشنایی کامل دارد. شما به مهارت کپی ­رایتنیگ بسیار قوی نیاز دارید تا بتوانید محتوای تولیدی سازمانتان را طراحی، ویراستاری و برنامه­ریزی کنید. حتی اگر به صورت روزانه نمی­نویسید نیاز دارید که خودتان را ارتقا بدهید و بتوانید زمانی که لازم هست دست به قلم شوید و بدانید چه نوشته­هایی مخاطب را جذب می­کند و چه نوشته­هایی در جذب مخاطب ناکام است.

توانایی دیدن یک تصویر کلی و جامع و ساختن خط داستان برای یک وبسایت و یا یک کمپین یکی از توانایی مهم برای استراتژیست محتوا است. برای رسیدن به این هدف در وبسایت­ها معمولا باید به چیدمان محتوای موجود در سایت توجه شود. شناخت محل مناسب قرارگیری محتوا و نحوه عملکرد محتوا در مکان تعیین شده حائز اهمیت است. در کمپین­ها تحقیق در مورد الگوی ذهنی مصرف­کننده ضروری است. استفاده از نتایج تحقیقات باید برای تصحیح و بهبود نحوه انتقال پیام به مخاطب استفاده کرد.

مهارت­های ارائه محتوا

پس از آن که محتوا شما تولید شد و مورد تایید قرار گرفت باید تصمیم بگیرید که محتوای تولیدی به چه صورتی به مخاطبین و مشتریان شما ارائه شود. هر نوع محتوای تولیدی (ویدیو، ای­بوک، دستورالعمل و…) می­تواند مخاطب خاص خود را داشته باشد و وابسته به شما است که براساس تحلیل و پژوهش و تجربه کدام را انتخاب کنید. بهتر است که هم محتوای با حجم زیاد و طولانی و هم محتوای کوتاه تولید کنید؛ عنوان­های جذاب و گیرا انتخاب کنید و در انتخاب عکس وسواس به خرج دهید.

بخوانید: چگونه استراتژی تولی محتوا داشته باشیم؟

مهارت­ انتشار محتوا

پس از این که محتوا شما تولید شد شما به مهارت­هایی نیاز دارید که محتوای تولیدی را در معرض مخاطبینتان قرار دهید. شما باید با سایر کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در تیمتان همکاری کنید تا بهترین کانال نشر محتوا را انتخاب کنید. یک پست ساده وبلاگ می­تواند کشش بسیار زیادی ایجاد کند اگر شما موضوعتان را به دقت گزینش کنید و بهترین راه را برای این که به دست مخاطبینتان برسد انتخاب کنید.

تجربه راه ­اندازی و مدیریت کمپین

به دشواری می­توان تصور کرد که بدون داشتن تجربه عملی چند ساله در راه­اندازی و مدیریت کمپین بتوان مدیریت استراتژی یک کمپین را برعهده گرفت. برای استراتژیست محتوا واجب است که تجربه برنامه­ریزی و اجرا کمپین­های بازاریابی را داشته باشد. در کنار تجربه­های عملی استراتژیست محتوا باید قدرت تحلیل و آنالیز کمپین را نیر دارا باشد.

توانایی کسب درآمد از محتوا

به جز شرکت­های رسانه­ای که با تولید و انتشار محتوا کسب درآمد می­کنند سایر شرکت­ها با فروش محصولات و خدمات خود ارزش­آفرینی می­کنند. به عنوان یک استراتژیست محتوا شما باید برای کسب درآمد از محتوای تولیدی برنامه داشته باشید و این موضوع را به تیم اجرایی خود منتقل کنید که محتوای تولیدی در انتها باید منجر به فروش شود.

مهارت­های سازمانی و مدیریتی

داشتن مهارت­های مدیریتی و ارتباطات سازمانی برای استراتژیست محتوا امری ضروری است. دانش مدیریت پروژه و زمان­بندی از اهمیت به­سزایی برخوردار است. پیگیری و مدیریت پروژه­ها و سامان­دهی ارتباط با سهام­داران و سایر دپارتمان­های سازمان نکته اساسی برای مدیریت بودجه است.

در طول یک روز عادی استراتژیست محتوا باید با در جلسات مختلفی با تیم­های گوناگون سازمان شرکت کند و در مورد پروژه­های جاری و برنامه­های آینده سازمان به گفت­وگو بپردازد. استراتژیست­های محتوا معمولا با متخصصین شبکه­های اجتماعی، طراحان گرافیک، متخصصان UX، متخصصان بازاریابی به تعامل می­پردازند تا به تولید محتوای مناسب بینجامد. به همین سبب کمبود مهارت­های ارتباطی و مدیریتی می­تواند بسیار آسیب­زا باشد.

توانایی­های ویراستاری

پیش از این گفتیم که برای استراتژیست محتوا ضروری است که مهارت ویراستاری را دارا باشد اما این موضوع فراتر از کوتاه کردن جملات و بهبود عبارات است. این وظیفه­ی استراتژیست محتوا است که ممیزی­های لازم را در مورد محتواهای تولیدی اعمال کند. این که کدام محتوا مناسب است؛ کدام باید بهبود یابد؛ یا کدام باید کنار گذاشته شود بر عهده استراتژیست محتوا است.

ذهن تحلیل­گر

امروزه دسترسی به اطلاعات بسیار آسان شده است و کارشناسان بازاریابی به راحتی به انبوهی از اطلاعات دسترسی دارند. اما این که چه طور باید با اطلاعات برخورد کرد موضوع متفاوتی است. به عنوان یک استراتژیست محتوا شما باید الگوها و روندهای اطلاعات را شناسایی کنید و نتایح اثربخشی را استخراج کنید. شاید پست­های وبلاگ شما از پست­های فیسبوک شما موثرتر باشند، در حالی که ویدیوهای شما در ایسنتاگرام بهتر نتیجه بگیرند. شاید پست­هایی با طول ۱۵۰۰ واژه برای شما مناسب باشد و بهترین زمان انتشار مطلب برای شما صبح باشد.

توانایی جلب موافقت و رضایت اکثریت

به عنوان استراتژیست محتوا شما سخنگوی محتوای برندتان هستید. هیچ کس در هیئت مدیره شغل یا وظیفه­ ی شما را ندارد. این وظیفه شما به عنوان استراتژیست محتوا است که اهمیت بازاریابی محتوا را در سازمانتان تعیین کنید و فواید بسیار آن را به تصمیم­گرندگان سازمانتان نشان دهید.

ویژگی­های مورد نیاز برای شغل استراتژیست محتوا

مهارت­ها را می­توان آموخت اما ویژگی­های شخصیتی را باید پرورش داد. مدیران منابع انسانی به دنبال افرادی هستند که ویژگی­های زیر را دارا باشند.
به اهداف و بازار هدف برند اهمیت دهد
یک استراتژیست محتوا ماهر اطلاعات بسیار زیادی در مورد اهداف و بازار هدف برند خود دارد. به برنامه­های بلند مدت و کوتاه مدت سازمان آگاه هست. اگر شما به اندازه کافی نسبت به سازمان خودتان مشتاق و مایل نیستید استراتژیست محتوا احتمالا شغل مناسبی برای شما نخواهد بود.

بخوانید: قالب استراتژی محتوا که برای شما واجب است!

توجه به جزییات

استراتژیست محتوا باید توانایی منحصر به فرد دیدن تصویر کلی مسیر هدف در حین دیدن کوچک­ترین جزییتات داشته باشد. استراتژیست محتوا نیاز دارد که تمام پروژه­ها بر طبق زمان­بندی جلو ببرد بدون این که از کیفیت آن­ها کاسته شود. این ویژگی شخصی جندان اکتسابی نیست اما اشخاص می­توانند تمام تمرکز خود را برای توجه به جزییتات به کار برند.

توانایی کار زیر فشار

استراتژیست محتوا بودن کار بدون فشار و دغدغه نیست. مدیریت پروژه­های استراتژیک تحت زمان­بندی فشرده می­تواند کاری طاقت­فرسا باشد. آموختن خون­سرد و آرام ماندن زیر فشار کاری بالا و اجرای منظم کمپین­ها با وجود سختی­ها موجود توانایی فردی هست که ارزش بسیار بالایی دارد. انعطاف­پذیری در شرایط سخت و غیرقابل پیش­بینی بسیار مهم است.

اگر مقاله مهارتهای یک فرد برای استراتژی محتوا برایتان مفید بوده کامنت بگذارید!

منبع: ویرگول


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *