این سه مشخصه در آینده سئو در برنامه ریزی تولید محتوا دیده می شوند

 برنامه ریزی تولید محتوا

این سه مشخصه در آینده سئو در برنامه ریزی تولید محتوا دیده می شوند

برنامه ریزی تولید محتوا یکی از ارکان اصلی در سئو می باشد . صنعت سئو دائما در حال تغییر و پیشرفت است.برنامه ریزی تولید محتوا در آینده نه چندان دور سئو کاملا به بازاریابی محتوا وابسته خواهد بود . دیگر بهینه سازی برای موتور های جستجو مانند یک جادوی سیاه در اینترنت نیست که با انجام تعدادی کار اسرار آمیز شدنی باش و امروزه بخش جدایی ناپذیری از هر کمپین حرفه ای دیجیتال مارکتینگ است. تخمین زده می شود که در سال گذشته کسب و کار ها ۶۵ میلیارد دلار برای سئو هزینه کردند (!) و به نظر می رسد این عدد در سال ۲۰۱۸ به ۷۰ میلیارد دلار برسد.

ما مسیر طولانی ای را در این کسب و کار طی و برنامه ریزی تولید محتوا کرده ایم و آنطور که به نظر می رسد، روز های خوبی در انتظار بیزنس ماست 🙂

من معتقدم که هیچ وقت نباید منتظر بود تا ببینیم مثلا گوگل چه کاری را انجام داد و هر زمان که حال داشتیم خودمان را با آن وفق دهیم. باید رفتار های موتور های جستجو را زیر نظر داشته باشیم و حدس بزنیم که قرار است در آینده چه کار کنند و چه چیز هایی برایشان اهمیت داشته باشد.

مثلا با توجه گوگل در سال های اخیر به موضوع موبایل ( مسائلی از جمله Mobile friendly label و بعد از آن اعلام مستقیم اینکه آن را به عنوان فاکتور رنکینگ در نظر می گیرد ) باید نتیجه بگیریم که صحبت بعدی گوگل درباره موبایل که بزرگ ترین آن AMP project است، در آینده بسیار مهم خواهد بود. یک سئو کار با هوش این ها را به صورت دنباله دار کنار هم قرار می دهد و مانند یک کارآگاه به این نتیجه می رسد که موبایل از اولیت های بسیار مهم برای گوگل است و به آن بیش از پیش توجه می کند.

 

۱- تجربه کاربری نقش بزرگ تری در سئو ایفا می کند.

 

در گذشته، سئو به عنوان شغلی زیر مجموعه بخش IT در شرکت های بزرگ در نظر گرفته می شد. این مساله باعث می شد تا این کار بیشتر جنبه فنی و technical داشته باشد تا جنبه های مارکتینگ و خلاقانه و حتی گاهی سئو کاران با طراحان تجربه کاربری یا UX مشکلات زیادی داشتند. البته نمی توان این واقعیترا کتمان کرد که دانش فنی به خصوص در مسائل مربوط به وب از جمله برنامه نویسی back-end و front-end می تواند برای یک متخصص سئو یک امتیاز مثبت بسیار خوب تلقی شود.

با اینکه سئو کاران باید از مسائل فنی دانش خوبی داشته باشند، داشتن دانش کافی از تجربه کاربری UX کمک می کند تا به بهترین شکل سایت را برای کاربران علاوه بر موتور های جستجو مثل گوگل بهینه سازی کنند.

اما دانستن تنها نیمی از مساله را حل می کند. توانایی اجرای نکات تجربه کاربری به صورت عملی، می تواند بین دوغ و دوشاب تفاوت ایجاد کند.

بخوانید : محتوا را در این بسترها منتشر کنید .

گوگل شدیدا به کاربران توجه می کند ( و باید هم بکند ). با اضافه شدن روز به روز نتایج جستجو، تجربه کاربری روز به روز نقش مهم تری را ایفا می کند چرا که یکی از اهداف بنیادین سئو، ارائه برنامه ریزی تولید محتوا بهتر به کاربر است. اینکه کاربر با آن صفحه چه تجربه ای دارد و اساسا به آن علاقه مند خواهد بود یا خیر، برای همه بخش های دنیای وب چه کارفرما، چه مخاطب و چه موتور های جستجو بسیار مهم است.

بخوانید: تجربه کاربری چقدر در جذب ترافیکی موثر است

برای بالا بردن سایت در گوگل، من زمان زیادی می گزارم برای برنامه ریزی تولید محتوا تا کاربران شما را مطالعه کنم و ببینم که چگونه با سایت شما تعامل می کنند. سپس برنامه ریزی تولید محتواتولید می کنم که نه تنها به درد آن ها بخورد، بلکه آن ها را درگیر کند ( User engagement ).

اگر شما رفتار کاربران سایت خود را در خارج و داخل وبسایتتان در نظر نمی گیرید و بررسی نمی کنید، شما تنها نیستید.

  • ۴۵ درصد از بازاریابان هنوز رسما آنالیز کاربران خود را اعتبار سنجی نمی کنند و بررسی دقیقی روی رفتار کاربران و علایق و انتقادات آن ها ندارند.
  • کمتر از ۳۰ درصد از کسب و کار های کوچک از ابزار آنالیز وبسایت استفاده می کنند و ۱۸ درصد از آن ها مستقیما هیچ چیز را بررسی نمی کنند.

فقط برای اینکه سایرین این موضوع را جدی نمی گیرند، بدین معنی نیست که مساله مهمی نیست و شما هم باید از آن چشم پوشی کنید. ابزاری مثل Google analytics و Google search colsole کاملا رایگان هستند و اطلاعات بی نظیری در اختیار شما قرار می دهند. همچنین برای بررسی تجربه کاربری می توانید از ابزاری تحت عنوان Heatmap و A/B testing ها استفاده کنید.

با استفاده از این ها می توانید دریابید که کدام برنامه ریزی تولید محتوا و صفحات سایت شما دارند خوب کار می کنند و چرا، سپس از اطلاعاتی که به دست می آورید برای سایر بخش های سایت خود نیز استفاده کنید.

 

۲- AMP یک فاکتور رتبه بندی خواهد بود.

 

ما در دنیایی چند بخشی زندگی می کنیم. گوگل اینکه تنها یک ایندکس از سایت ها را در اختیار داشته باشد و در تمام دستگاه ها از جمله موبایل و دسکتاپ، یک نتیجه را نشان بدهد، امروزه نتایج جستجو ها را برای هر دستگاهی به صورت مشخص و مخصوص همان ارائه می دهد. شاید رتبه سایتی در جستجوی کامپیوتر کاملا متفاوت با موبایل باشد.

این موضوع دلیل اصلی است که گوگل پروژه amp را شروع کرد و سریعا زیرساخت لازم برای پیشرفت آن را فراهم آورد و در حال هل دادن آن رو به جلو با سرعت خیلی زیاد در دنیای سئو است.

بخوانید : بازاریابی محتوا در آینده نچندان دور سئو

تا جایی که در حال حاضر می دانیم، AMP در حال حاضر فاکتور رنکینگ نیست و گوگل از آن برای بالا آوردن سایت هایی که این امکان را implement کرده اند، استفاده نمی کند. ولی این بدان معنا نیست که هیچ تاثیری در رتبه بندی و سرعت سایت هایی که از آن استفاده می کنند ندارد و البته همانطور که می دانید سرعت سایت تاثیر بالایی در رتبه سایت و وضعیت کلی سئو دارد.

سئو داخلی

نتایج AMP تنها در جستجوی موبایل دیده می شوند. یعنی تنها در ایندکس موبایل قرار دارند. و جالب اینجاست که قالبا این نتایج بالاتر از نتایج Organic جای می گیرند و همانند Rich answers box، زودتر از خود نتایج دیده می شوند.

به علاوه اگر کاربران در موبایل سایت ها را به دلیل سرعت پایین ترک می کنند، منطقی به نظر می رسد که برای سرعت بالای باز شدن این صفحات هم که در تجربه کاربری موثر است، از این امکان استفاده کنیم.

به علاوه اگر صبر کنید تا AMP ابتدا به یک فاکتور رنکینگ تبدیل شود و سپس به فکر استفاده از آن بیفتید، آنگاه از رقبا عقب خواهید بود و هیچ وبسایتی دوست ندارد چنین وضعیتی را تجربه کند چرا که مدت زیادی رتبه خوب خود را از دست می دهد. پس همین حالا به فکر ایجاد صفحات AMP باشید.

 

 ۳- AI یا هوش مصنوعی، بزرگترین مزیت جستجوی گوگل است.

 

وقتی گوگل در سال گذشته RankBrain را معرفی کرد، دنیای سئو باورش نمی شد که چنین تغییر و در واقع پیشرفت بزرگی رخ داده. غیر قابل باور بود و خبر بسیار خوبی برای سایت هایی که از روش های سئو کلاه سفید استفاده می کردند و خبر بسیار بد برای سئو کاران کلاه سیاه.

امروز هنوز کسی اطلاعات زیادی درباره این آپدیت الگوریتم گوگل ندارد و تمام اطلاعاتی که شنیده می شود، حدسیات و نتایج مشاهدات است که با وجودی که بسیاری از آن ها منطقی هستند و احتمالا درست، ولی هیچ اطلاعات تایید شده ای در دسترس نیست.

بخوانید : تفاوتهای الگوریتم های باغ وحش گوگل

تنها چیزی که از RankBrain می دانیم این است که جزو ۳ روش اصلی گوگل برای رتبه دادن به سایت ها است.

حیرت آور است ! دنیای سئو به چه ضعف زیادی از دانش فرو می رود. ماهیت RankBrain ایجاب می کند که سئو کاران از قوه تحلیل خود استفاده کنند و شروع به تحلیل رفتار گوگل بنمایند و این جزئی از ماهیت اصلی یادگیری ماشینی است که اساس RankBrain می باشد.

 

 


آیا نیاز به مشاوره در مورد خدمات ما دارید ؟

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات ما تماس بگیرید

021-41895000

یا در صورت تمایل فرم زیر را تکمیل کنید تا با شما تماس بگیریم

تکمیل فرم

نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *